معرفی دوربین مداربسته اسپید دام (Speed Dome) | دوربین اسپید دام چیست؟

اصلا عجیب نیست که هنگام خرید دوربین مداربسته، دچار سردرگمی شوید. در میان انبوه نام مدل های دوربین مداربسته و تنوع محصولات، این امر طبیعی و اجتناب ناپذیر است . اگر برای شما سوال شده که دوربین مداربسته اسپید دام چیست؟ قیمت دوربین مداربسته اسپید دام چقدر است؟ دوربین مداربسته اسپید دام مناسب چه محیط هایی است؟ و… . پاسخ درست و اصولی به این سوالات ضمن افزایش آگاهی شما، باعث میشود خرید خوبی را تجربه کنید و نتیجه مطلوبی بگیرید. گاهی برخی فروشندگان از عدم ندانستن شما سو استفاده کرده و دوربین مداربسته مناسبی را برای اماکن شما نصب نمیکنند. پس با تک پلاس همراه باشید تا آشنایی با این دوربین ها برای شما به طور عالی اتفاق بیفتد.

دسترسی سریع به مطالب این صفحه

دوربین مداربسته اسپید دام چیست؟

دوربین مداربسته اسپید دام چیست؟ | معرفی اجمالی این کالا

دوربین اسپید دام(Speed dome) ، یکی از انواع رایج دوربین مداربسته میباشد. این دوربین ها به واسطه شگل گنبدی که دارند، نام Dome (به معنی گنبد در زبان انگلیسی) را گرفته اند. علت اضافه شدن صفت Speed به این نوع دوربین مداربسته، این است که به سرعت به جهات مختلف پرخش میکند. از دوربین مداربسته دام برای نظارت بر اماکن بزرگ استفاده میشود.  3 قسمت اصلی هر دوربین مدار بسته ای ، به شرح زیر است :

  1. بدنه‌ی دوربین : تمام اجزای دوربین داخل این قسمت قرار میگیرد. بدنه، دوربین را از آسیب های فیزیکی محافظت میکند.
  2. بخش های الکترونیکی دوربین : شامل سنسور، بورد اصلی و بورد تغذیه، کانکتور ها.
  3. لنز دوربین : که دارای انواع مختلف ثابت، متغییر، صنعتی، مینی و… میباشد.

ویژگی دوربین های اسپید دام (Speed Dome) چیست؟

دوربین های مداربسته اسپید دام ، ویژگی های متمایزی نسبت به سایر دوربین ها دارد. به همین دلیل این دوربین ها، کاربرد متفاوتی نسبت به دوربین های دام و بولت دارند. مهم ترین و اصلی ترین تفاوت میان دوربین های اسپید دام با سایر دوربین ها، قابلیت چرخش و فرمان پذیری است. قابلیت چرخش دوربین های مداربسته اسپید دام باعث شده که برای محیط هایی نظیر کارخانه یا حیاط منازل ویلایی مناسب باشد. نصب دوربین های اسپید دام تفاوت آنچنانی با سایر دوربین ها ندارد. فقط مقداری تنظیمات کانفیگ پیچیده تری دارد که به عهده نصاب است.

از این دوربین ها، جهت کنترل تردد و بررسی جزئیات استفاده میشود. دوربین های Speed dome را با نام های دیگری مانند دوربین گردان یا دوربین PTZ نیز میشناسیم. پیش تر اشاره شد که این دوربین ها از نوع لنز متغیر (وریفوکال) هستند.

دوربین مداربسته اسپید دام برای چه محیط هایی مناسب است؟ | مکان های مناسب برای این دوربین ها

درصورتیکه خواهان خرید دوربین مداربسته اسپید دام باشید، ممکن است شناخت درستی از کاربرد این دوربین ها نداشته باشید. اما اگر بخواهیم مختصر و مفید بگوییم، این دوربین ها برای مکان هایی که اپراتور دارند مناسب است. اپراتور دوربین مداربسته به شخصی گفته میشود که پشت مانیتور مینشیند و با استفاده از چرخش دوربین، محیط را کنترل میکند. مثلا در یک کارخانه یا کارگاه، شما کارمندی را استخدام میکنید تا به کمک قابلیت فرمان پذیری این دوربین و اعمال تغییرات در قسمت پری‌ست(Pre-set) ، محیط را کنترل کند. اگر شما قصدی متفاوت از این دارید و نیاز دارید که فقط به صورت ثابت از یک زاویه تصویر ثبت کنید، ما دوربین های دام یا بولت را به شما پیشنهاد میکنیم.

با توجه به شکل گنبدی دوربین های مداربسته اسپید دام، شما میتوانید این دوربین هارا در هر مکانی نصب کنید. البته توجه داشته باشید که اندازه این دوربین ها متفاوت است و با توجه به محیط شما باید انتخاب شوند. دوربین های اسپید دام، مانند دوربین های بولت یا بالت (Bullet)، ضد آب هستند و میتوانند در محیط های بدون سقف استفاده شوند. توجه داشته باشید که دوربین های دام، برخلاف اسپید دام ضد آب نیستند و باید در محیط های سقف دار استفاده شوند.

بهترین مکان نصب اسپید دام

تفاوت دوربین اسپید دام (Speed Dome) با دوربین های دام (Dome) چیست؟

شاید ظاهر دوربین های مداربسته دام با اسپید دام تفاوت آنچنانی نداشته باشد. اما این 2 دوربین از نظر قابلیت، باهم متفاوت هستند. اولین تفاوت آن ها قابلیت چرخش است. دوربین های مداربسته اسپید دام میتوانند در جهت افقی-عمودی و طرفین چرخش کنند. اما دوربین های مداربسته دام ثابت هستند و فقط از یک زاویه تصویربرداری میکنند. ویژگی متحرک بودن لنز و قابلیت چرخش، باعث شده که دوربین های اسپید دام قابلیت نقطه گذاری داشته باشند. یعنی اپراتور شما میتواند تعیین کند در هر بازه زمانی، دوربین روی چه نقطه ای تنظیم شود.

دیگر تفاوت دوربین های دام با اسپید دام، قابلیت زوم است. قدرت زوم در دوربین های اسپید دام 36 برابری و به صورت اپتیکال است. یعنی لنز متغییر دارد و شما قبل از تصویر برداری میتوانید مشخص کنید که ضبط با چه بزرگنمایی انجام شود. ولی در دوربین های دام تصویر ضبط شده به صورت دیچیتالی است و خروجی را تا 3برابر بزرگنمایی میکند.

یعنی دوربین لنز ثابت دارد و شما میتوانید تصویر ضبط شده را بزرگنمایی کنید. درواقع دوربین های دام ابتدا تصویر را ضبط میکنند سپس میتوانید روی آن زوم کنید اما دوربین های اسپید دام پیش از شروع به ضبط قابلیت زوم کردن و تصویر برداری از ناحیه مشخص شده را دارند. محدوده پوشش این 2 دوربین نیز با یکدیگر متفاوت است. دوربین های اسپید دام تا 150 متر مربع را پوشش میدهند درحالیکه محدوده پوشش دهی دوربین های دام 15 الی 20متر مربع است.

مزایای این دوربین ها

  • لنز تیره به کار رفته در این دوربین ها، باعث میشود تشخیص اینکه در حال فیلم برداری هستند یا خیر سخت شود.
  • قابلیت تنظیم نور سفید این دوربین ها، باعث میشوند سوژه هایی که بسیار تیره یا روشن هستند بهتر دیده شوند.
  • این دوربین ها قابلیت کنترل از راه دور دارند. شما به کمک یک اپلیکیشن موبایل یا نرم افزار کامپیوتری میتوانید این دوربین ها را کنترل کنید. مقدار بزرگنمایی، زاویه‌ی ضبط تصویر، تنظیمات و… از پنل نرم افزار قابل تغییر هستند.
  • این دوربین ها هوشمند هستند و همین موضوع باعث شده تا بسیار کاربردی باشند. مثلا شما میتوانید دوربین را طوری تنظیم کنید تا به محض اینکه شخص یا وسیله ای وارد کادر شد شروع به ضبط کند. همین موضوع باعث صرفه جویی در فضای اشغال شده ی هارد میکند.

قیمت دوربین مداربسته اسپید دام چقدر است؟

قیمت دوربین اسپید دام (Speed Dome)،از 4میلیون تومان شروع میشود و تا 30 میلیون تومان نیز پیش میرود. تفاوت قیمت میان دوربین های مداربسته اسپید دام با توجه به نوع لنز، قدرت بزرگنمایی، کیفیت تصویر، نوع بدنه، برد و… تغییر میکند.
توجه داشته باشید که لزوما گران تر بودن دلیل بر این نمیشود که برای شما مناسب تر است. بهتر است قبل از خرید با کارشناسان مجموعه تک پلاس مشورت کنید تا خرید خوبی داشته باشید.

قیمت اسپید دام

انواع دوربین مداربسته اسپید دام

پارامتر های تاثیر گذار روی قیمت دوربین ها، شامل موارد زیر است:

  • تکنولوژی پردازش تصویر: AHD,CVI,TVI,IPC و… .
  • نوع لنز : تمامی دوربین های مداربسته اسپید دام لنز متغییر دارند. لنز ثابت برای این دوربین ها موجود نیست.
  • مساحت دید در شب : از 80متر مربع تا 200 متر مربع به صورت رنگی و سیاه سفید. برخی از این دوربین ها دارای تکنولوژی وارم لایت(مادون قرمز یا warm light) هستند.

از کجا بخریم؟

اگر با خواندن این مطالب پی بردید که این دوربین ها واقعا مناسب شما هستند و قصد خرید آن ها را دارید، روی ما حساب کنید. مجموعه بزرگ تک پلاس یکی از بهترین مراکز ارائه خدمات در حیطه دوربین مداربسته میباشد. برای ورود به فروشگاه تک پلاس و مشاهده‌ی محصولات به همراه قیمت روز دوربین مداربسته، روی این لینک کلیک کنید. 

آیا این دوربین ها برای مکان من مناسب هستند؟

با توجه به توضیحات داده شده، خودتان میتوانید پاسخ این سوال را بدهید. ارتفاع محل، سرپوشیده یا رو باز بودن، وسعت محیط، کیفیت مورد نظر شما از ویدیو های ضبط شده و سایر موارد به انتخاب شما کمک میکند. اگر میخواهید یک خرید خوب و اصولی داشته باشید، کارشناسان مجموعه بزرگ تک پلاس آماده ارائه مشاوره رایگان به شما میباشند. 

برای دریافت مشاوره رایگان، با شماره های زیر تماس بگیرید (روی شماره کلیک کنید) :

تلفن تماس دفتر مرکزی : 66729950 – 021

تماس با مدیر داخلی : 09125702099

و یا جهت مراجعه حضوری و مشورت با کارشناسان، به شعبه مرکزی مراجعه کنید.

آدرس : تهران، میدان حسن آباد، خیابان امام خمینی، بعد از شیخ هادی، پلاک 196، زنگ 3