دوربین مداربسته دام – دوربین مداربسته سقفی یا گنبدی

دوربین مداربسته دام، یکی پرکاربرد ترین کیس ها در دنیای سیستم های مداربسته است. دوربین مداربسته Dome به عنوان دوربین مداربسته سقفی نیز نام برده میشود. متقاضیان خرید دوربین مداربسته، نیاز دارند تا انواع دوربین مداربسته بر اساس کِیس (قاب) را به صورت کامل بشناسند. شناخت انواع قاب دوربین مداربسته، به شما کمک میکند بهترین مدل را انتخاب کنید.

نکته حائز اهمیت این است که انتخاب شما نباید همیشگی باشد، برای هر محیط با شرایط خاص باید یک نوع دوربین خاص تهیه کنید. در این مطلب ضمن معرفی بهترین دوربین دام ، به صورت کامل دوربین دام را نقد و بررسی میکنیم. در ادامه نیز دوربین مداربسته دام را با سایر کِیس ها مانند دوربین بولت و اسپید دام مقایسه میکنیم.

دوربین مداربسته دام چیست؟

دوربین دام چیست؟ | دوربین مداربسته دام چیست؟

واژه Dome در زبان انگلیسی، به معنی گنبد میباشد و دوربین Dome نیز از همین نام نشات گرفته است. دوربین مداربسته دام نیز به شکل گنبد است به همین دلیل این نام را گرفته است. این دوربین برای محیط های درونی مناسب است. هرچند که گاها مشاهده شده این دوربین ها را در محیط های بیرونی نیز نصب کرده اند. اما توجه داشته باشید که دوربین های دام به آب حساس هستند و حتما باید در محیطی نصب شوند که از بارش باران و عوامل مشابه به دور باشند.

این دوربین ها برای نصب زیر سقف و در ارتفاعات کمتر نسبت به دوربین بولت مناسب اند. جنس بنده این دوربین ها میتواند فلزی یا پلاستیکی باشد، اما توجه داشته باشید تقریبا همه‌ی دوربین های دام نسبت به آب حساس هستند. هرچند که مدل های ضد آب این کیس دوربین ها نیز موجود است اما پیشنهاد میکنیم برای محیط های روباز از دوربین بولت استفاده کنید. گفتنی است واژه Dome تنها به شکل ظاهری دوربین اشاره دارد و این دوربین ها در لنز ها و بُرد و دید در شب های مختلف در بازار وجود دارد.

کاربرد دوربین مداربسته دام | کاربرد دوربین دام

همانگونه که قبل تر توضیح دادیم، به دوربین مداربسته دام ، دوربین مداربسته سقفی نیز میگوییم. شکل نیم کره دوربین Dome ، این دوربین هارا برای نصب زیر سقف مناسب کرده است. از طرفی میتوان این دوربین را در دسته بندی دوربین با لنز واید (Wide یا عریض) قرار داد. به این ترتیب شما تصویر کلی تر دریافت میکنید. 2 ویژگی گنبدی بودن و واید بود باعث شده که دوربین های دام برای محیط های داخلی مناسب باشد.

مورد دیگر که دوربین های دام را برای نصب در محیط های داخلی مناسب کرده است، جمع و جور بودن آن ها است، به طوریکه جلب توجه زیادی نمیکند و شکل طاهری محیط های سقف کوتاه را زشت نمیکند. اماکن زیر میتواند محیط مناسب برای دوربین دام به شمار برود:

 • مکان های سرپوشیده مانند راهرو و مشاعات ساختمانی
 • مکان های سقف کوتاه مانند منزل و دفتر کار
محیط مناسب برای دوربین دام

ویژگی دوربین دام | ویژگی های دوربین مداربسته دام

دوربین های دام(Dome) ، مانند سایر دوربین ها ویژگی هایی منحصر به فردی دارند. طبیعتا این ویژگی ها هستند که کاربری و کاربرد دوربین را تحت تاثیر قرار میدهند. بارز ترین ویژگی دوربین دام نسبت به دوربین های بولت، شکل ظاهری آن است. همانطور که در معرفی دوربین مداربسته بولت (Bullet) به شما توضیح دادیم، این دوربین ها به شکل استوانه میباشند. اما دوربین های دام (Dome) به شکل گنبد هستند. این دوربین ها به شکل نیم دایره و دارای ارتفاع حدودا بین 10 تا 15 سانتی متر است. دیگر ویژگی این دوربین ها، آسان بودن تنظیم آن نسبت به سایر دوربین ها است.

برخی از ویژگی های دوربین دام عبارتند از:

 • مقاومت بالا : از آنجایی که دوربین مداربسته دام از استاندارد های IK08 و IK10 پشتیبانی میکنند، نسبت به آسیب های فیزیکی مقاومت مناسبی دارند. البته که مقاومت دوربین بولت نسبت به دام بیشتر است. اما این به معنی نیست که مقاومت دوربین مداربسته دام کم است.
 • ایمن در برابر گرد و غبار : طراحی دوربین دام به این صورت است که در مقابل گرد و غبار و خاک مقاوم است. هرچند که دوربین های بولت برای نصب در محیط های بدون سقف و بیرونی مناسب تر هستند.
 • انعطاف در نصب : گوشه های دیوار یا مکان هایی که محدودیت ارتفاع دارند، دوربین های دام را کاربردی تر میکنند. شما به راحتی میتوانید از این دوربین ها در هر مکان که از آب به دور باشد استفاده کنید.
 • تصویر برداری گسترده : از آنجایی که این دوربین ها شکل دایره ای و نیم کرده دارند، تصویر برداری عریض و واید انجام میدهند. لذا میتوانید نمای بیشتری از محیط را تحت پوشش قرار دهید.
 • دور از دید بودن : دوربین های دام فاقد پایه بازویی هستند و مستقیما به سقف وصل میشوند. ضمن اینکه ابعاد کوچکی دارند. به همین دلیل جلب توجه کمتری میکنند و تا حد امکان از دید ناظر بیرونی مخفی میمانند.

APARAT Iframe

مزایای دوربین Dome

همانطور که احتمالا میدانید، 4 نوع کیس (دام، بولت، اسپید دام و مینی اسپید دام) در بازار موجود است. در این قسمت میخواهیم مزایای دوربین Dome را نسبت به سایر کیس ها بررسی کنیم.

تنوع بالا در اجزا

دوربین مداربسته دام، انواع مختلفی دارد. تکنولوژی بُرد AHD، IP(تحت شبکه) و وایرلس و حتی آنالوگ در دوربین های Dome پیاده سازی میشود. ضمن اینکه دید در شب های مختلفی نیز در انواع دوربین دام تعبیه شده است. دوربین های دام در انواع لنز های ثابت، لنز متغیر و لنز موتورایز موجود هستند. این موارد باعث میشود شما یک دوربین مناسب و بهینه برای محیط خود انتخاب کنید.

نصب آسان و ظاهری زیبا

مکان مناسب برای نصب دوربین مداربسته همواره برای کاربران سوال است. مکان مناسب برای نصب دوربین دام، . معمولا از دوربین های دام (گنبدی) و سایر دوربین ها در محیط های استاندارد و متقارن استفاده میکنیم. اما اگر محیط ما در کنج یا برآمدگی دیوار باشد باید از دوربین بالت استفاده کنیم.مکان های متعارف یا به اصطلاح صاف برای دوربین دام مناسب هستند. توجه داشته باشید که تغییر زاویه در دوربین های دام کار آسانی نیست و نیاز است تا پیچ هارا باز کنید و مکان دوربین را تغییر دهید. لذا در مراحل اولیه نصب، دقت کافی را داشته باشید.

نکته دیگر در رابطه با دوربین های دام، شکل ظاهری زیبای آن نسبت به دوربین های بولت است. دوربین های دام چون فاقد پایه بازویی هستند و به واسطه شکل گنبدی زیبایی که دارند، در محیط نا هماهنگی ایجاد نمیکنند و هماهنگی دکوراسیون شما را زیاد تحت تاثیر قرار نمیدهند.

قابلیت مخفی پذیری بالا

نکته حائز اهمیت در دوربین های دام این است که قابلیت مخفی ماندن بالایی دارند. این مورد میتواند بسیار کاربردی باشد چرا که آگاهی از مکان قرارگیری دوربین مداربسته، میتواند به سارقان کمک کند تا اعمال خود را خارج از دید دوربین ها انجام دهند. البته که آشکار بودن مکان دوربین ها نیز میتواند عامل بازدارنده خوبی باشد.

برای رفت این مشکل بهتر است محیط خود را با دوربین مداربسته مناسب به صورت کامل پوشش دهید و بتوانید تمام و کمال محیط را زیر نظر داشته باشید.

محدوده پوشش گسترده

دوربین های دام را میتوانیم جزو دسته دوربین با لنز واید دسته بندی کنیم. دوربین های لنز واید، تصویر کلی تر میگیرند و محیط بیشتری را پوشش میدهند. لذا در محیط هایی که میخواهید نظارت کلی روی محیط داشته باشید، به شما دوربین های Dome را پیشنهاد میکنیم.

تفاوت دام با بولت

تفاوت دوربین دام با بولت (Bullet) چیست؟

اصلی ترین تفاوت میان دوربین های دام با بولت، شکل ظاهری آن است. همین موضوع باعث شده که کاربری آن ها تغییر کند. لاز به ذکر است که قدرت دید در شب در دوربین های دام معمولا قوی تر از دوربین های بولت است. اما این موضوع همیشگی نیست و جنبه کلی دارد. یکی دیگر از ویژگی های دوربین دام، حساسیت آن نسبت به تماس با آب میباشد. اما از آنجایی که دوربین های مداربسته بولت ضد آب هستند، آن ها را میتوانید با خیال راحت در اماکن سقف باز استفاده کنید. اگر میخواهید درباره دوربین مداربسته بولت بیشتر بدانید، مطلب ” دوربین مداربسته بولترا مشاهده کنید.

توجه داشته باشید که دوربین های بولت و دام فقط از نظر شکل ظاهری متفاوت هستند. یعنی سایر قطعات آن ها مانند برد، لنز، دید در شب و غیره میتواند مشابه یا متفاوت باشد. لذا به شما پیشنهاد میکنیم از صفحه ” انواع دید در شب دوربین مداربسته ” بازدید کنید. 

تفاوت دام با اسپید دام

تفاوت دوربین های دام با اسپید دام چیست؟

دوربین های مداربسته اسپید دام و دام، هردو به شکل گنبد هستند اما تفاوت های زیادی از نظر قابلیت دارند. همانطور که در مطلب معرفی دوربین مداربسته اسپید دام توضیح دادیم، این دوربین ها فرمان پذیر هستند. یعنی قابلیت چرخش در 4جهت (360 درجه طرفین و 90 درجه به صورت عمودی یا افقی) دارند. گفتنی است که دوربین های مداربسته دام فاقد این ویژگی هستند و به صورت ثابت (فیکس) تولید میشوند.

از دیگر تفاوت های بین این 2 دوربین، میتوان به زوم 100 متری و 36 برابری دوربین های مداربسته اسپید دام اشاره کرد. بد نیست بدانید که دوربین های مداربسته دام حدودا 15 تا 20 متر مربع را پشتیبانی میکند اما این قابلیت در دوربین های اسپید دام به 150 متر مربع میرسد. گفتیم که دوربین های مداربسته دام ثابت هستند اما دوربین های اسپید دام قابلیت فرمان پذیری دارند. همین ویژگی باعث شده که دوربین های اسپید دام قابلیت نقظه گذاری داشته باشند. یعنی میتوانیم به آن دستور بدهیم که در هر بازه زمانی، از چه مکانی با چه زاویه ای تصویر بداری کنند.

ویژگی دوربین های دام تک پلاس

کیفیت و دوام بالا

آداپتور دوربین مداربسته تک پلاس، وارداتی بوده و با کیفیت خیره کننده ای به بازار عرضه شده است.

قیمت مناسب

قیمت های تک پلاس بسیار رقابتی بوده و به شما قول میدهیم که بهترین بازخورد را نسبت به هزینه دریافت کنید.

پشتیبانی فروش

پشتیبانی و خدمات پس از فروش مجموعه تک پلاس همواره ادامه دارد، پس به ما اعتماد کنید.

قیمت دوربین دام

اجزای دوربین مداربسته دام | اجزای دوربین دام

3 بخش اصلی زیر، در تمام دوربین های مداربسته مشترک است.

 • بدنه (کیس)
 • بُرد (Board)
 • لنز

توجه داشته باشید که هرکدام از این اجزا، انواع مختلف و گوناگونی دارند.

انواع دوربین مداربسته بالت | انواع دوربین بولت

اجزای بدنه، برد و لنز در تمام دوربین های مداربسته مشترک است. ترکیب  معقول هرکدام از این اجزا با یکدیگر میتواند منجر به تولید یک مدل جدید دوربین مداربسته شود. موارد تاثیر گذار در انواع دوربین مداربسته دام به شرح زیر است.

کیس(قاب)

دوربین های دام، دارای 2 نوع کیس هستند. یکی دوربین دام کیس بزرگ (Big CASE) و دیگری دوربین دام کیس کوچک (Small CASE) هستند که نوع کیس کوچک آن پرفروش تر و کاربردی تر است. چرا که مشتری ها ترجیح میدهند به جای دوربین Dome کیس بزرگ، از دوربین مداربسته اسپید دام یا دوربین مداربسته مینی اسپید دام استفاده کنند.

کیس ها فارغ از اندازه، از لحاظ جنس و متریال هم در 2 دسته دوربین دام فلزی و دوربین دام پلاستیکی تقسیم میشوند. 

بر اساس لنز

لنز های موجود در بازار، انواع متفاوتی را شامل میشوند که میتوانیم این گوناگونی را بر 2 اساس “کیفیت” و “تکنولوژی” دسته بندی کنیم. لنز ها از نظر کیفیت، در انواع 2مگاپیکسل، 3مگاپیکسل، 5مگاپیکسل و غیره تولید میشوند اما از لحاظ تکنولوژی، لنز ها در 2 نوع ثابت، متغیر و موتورایز موجود هستند. جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله انواع لنز دوربین مداربسته را مطالعه کنید.

بر اساس دید در شب

انواع مختلفی از دید در شب (نایت ویژن) در دوربین های مداربسته تعبیه شده است. دوربین دام مادون قرمز، دوربین دام وارم لایت، دوربین دام استارلایت و دوربین دام دوال لایت تقریبا تمام انواع دوربین های Dome با دید در شب هستند. البته که میتوان گفت امروزه تقریبا دوربین دام بدون دید در شب وجود خارجی ندارد.

بر اساس بُرد

به علت مفصل بودن مبحث برد دوربین مداربسته، به شما پیشنهاد میکنیم مطلب ” انواع برد دوربین مداربسته ” را مطالعه کنید. اما در ادامه توضیحات مختصری خدمت شما ارائه میکنیم تا یک آشنایی کلی با انواع برد دوربین دام داشته باشید.

تکنولوژی برد

برد ها جدا از برند و مدل تولید کننده، بر اساس تکنولوژی استفاده شده در تولید در دسته های زیر قرار میگیرند:

 • اچ دی (AHD): یکی از مدل های محبوب در دوربین مداربسته است که احتمالا در آینده جای خود را به دوربین های IP میدهد. (مطلب پیشنهادی: فروش دوربین مداربسته AHD)
 • تحت شبکه (IP یا آی پی): یک تکنولوژی رایج و جدید برای سیستم های مداربسته است که ما به شما پیشنهاد میکنیم. (مطلب پیشنهادی: فروش دوربین IP)
 • بی سیم (Wireless): جدید ترین تکنولوژی دوربین مداربسته است که بیشتر جنبه نظارتی دارد تا امنیتی.
 • آنالوگ: این نوع کاملا منسوخ شده است و پیشنهاد میکنیم اصلا سراغ آن نروید. (پیشنهاد میکنیم بخوانید: معرفی دوربین آنالوگ)

مدل های مطرح برد دوربین مداربسته

برد های دوربین مداربسته، تولید کننده های مختلفی دارند که برد دوربین مداربسته را در مدل های متنوع با نام های متفاوت تولید کرده اند. گزینه های زیر، برد های پیشنهادی ما است.

 • 415 8MP SONY Mstar با تکنولوژی تحت شبکه آی پی
 • AHD 5MP 335 SONY با تکنولوژی برد اچ دی
 • 4653 4MP Fullhan با تکنولوژی اچ دی و آی پی
 • 4653 5MP Fullhan با تکنولوژی اچ دی و آی پی

بر اساس کاربرد

تمامی انواع دوربین مداربسته در انواع مختلف خانگی و صنعتی موجود هستند که شما برای انتخاب بهترین دوربین دام میتوانید با واحد پشتیبانی تک پلاس تماس بگیرید و از مشاوره رایگان ما استفاده کنید.

قیمت دوربین دام | قیمت دوربین مداربسته دام

موارد متعددی در قیمت دوربین مداربسته دام تاثیر گذار است. مثلا جنس بدنه(پلاستیکی یا فلزی) یا نوع برد و یا لنز(2مگاپیکلس، 3مگاپیکسل و غیره) در قیمت تاثیر میگذارند. اما شما میتوانید با صرف حدودا 200 هزار تومان الی 3 میلیون تومان، اقدام به خرید دوربین دام کنید. طبیعتا دوربین های آنالوگ که قیمت های بسیار پایینی دارند امروزه خیلی کاربردی نیستند. به همین دلیل پیشنهاد میکنیم اگر قصد خرید دوربین دام دارید، قیمت به روز این دوربین مداربسته را از فروشگاه تک پلاس مشاهده کنید. تک پلاس یکی از معتبر ترین مراکز فروش دوربین دام است.

خرید دوربین دام

همچنین میتوانید به صورت حضوری یا تلفنی سفارش خود را ثبت کنید یا از مشاوره رایگان موارد مرتبط با دوربین مداربسته استفاده کنید.

پشتیبانی و تماس با ما

آدرس : تهران، میدان حسن آباد، خیابان امام خمینی، بعد از شیخ هادی، پلاک 196، زنگ 3

تلفن تماس دفتر مرکزی : 66729950 – 021

تماس با مدیر داخلی : 09125702099