رک دوربین مداربسته چیست؟ (Rack)

برای نصب دوربین مداربسته، برخی لوازم هستند که شاید غیر ضروری به نظر برسند ولی در واقع کیفیت و عملکرد سیستم مداربسته شما را بسیار بهبود میدهند. رَک (Rack) دوربین مداربسته یکی از این تجهیزات است که بدون وجود آن نیز میتوانیم سیستم مداربسته و امنیتی خود را راه اندازی کنیم ولی در صورت استفاده از رک، بسیار سیستم منظم و با کیفیت تری خواهیم داشت. در واقع رک دوربین مداربسته یک جعبه (باکس) دارای درب است که سایر تجهیزات مانند دستگاه ضبط، مودم، سوئیچینگ و… را د رخود جای میدهد.

رک دوربین مداربسته، جعبه ای است که علاوه بر نظم بخشیدن به تجهیزات نصب شده، ار آسیب دیدگی فیزیکی دستگاه ها بر اثر عوامل محیطی مانند نفوذ آب و رطوبت، گرد و خاک و تابش آفتاب نیز جلوگیری میکنند. ضمنا استفاده از رک، مزیت امنیتی نیز دارد. چرا که میتوانید با قفل کردن درب آن، از دسترسی افراد غیر متفرقه به لوازم حساس سیستم مداربست مانند دستگاه ضبط تصویر (DVR یا NVR) جلوگیری کنید. واحد اندازه گیری رک، یونیت است که هر یونیت در رک، برابر 2 اینچ ( 5سانتی متر ) است.

فروش رک دوربین مداربسته تک پلاس – فروش Rack

به چه تجهیزاتی رک مونت میگوییم؟ Rack Mount چیست؟

به تجهیزاتی از سیستم مداربسته که ابعاد یکسانی با ابعاد رک دارند و میتوانند داخل این باکس قرار گیرند، رک مونت یا Rack mount میگوییم. به عنوان مثال، میدانیم که عرض استاندارد رک دوربین مداربسته 60 سانتی متر است، به هر قطعه ای از سیستم مداربسته که عرض 60 سانتی متر داشته باشد رک مونت محسوب میشود. توجه داشته باشید تجهیزاتی کمتر از 60 سانتی متر عرض داشته باشند، رک مونت به حساب نمی آیند و در صورتی که بخواهیم آن ها را در رک قرار دهیم، باید از شلف (Shelf) یا سینی جدا کننده استفاده کنیم. البته میدانیم که رک ها در ابعاد مختلف تولید میشوند.

اجزای رک دوربین مداربسته

درب رک

قسمتی از رک است که محفظه را میپوشاند و دارای قفل است. درب رک میتواند از جنس تمام شیشه ای یا شیشه ای با فریم فلزی باشد. قفل روی درب رک نیز عاملی بازدارنده برای دسترسی افراد غیر مجاز به تجهیزات داخل رک است. از آنجایی که رک های تمام شیشه ای خطر شکستن بسیار بالا دارند، استفاده از این نوع را توصیه نمیکنیم. رک های شیشه ای با فریم فلزی گزینه های مناسب تری هستند ضمن اینکه دوام بالاتر و امنیت بیشتری دارند.

درب رک

سینی جدا کننده یا شلف (Shelf)

همانطور که گفتیم، برای تجهیزاتی به کمتر از عمق رک که اصطلاحا رک مونت به حساب نمی آیند، از سینی جدا کننده یا شلف استفاده میکنیم. آن گونه که از اسم این قطعه مشخص است، شلف ها وظیفه ی جداسازی قسمت های مختلف رک و استفاده از تجهیزات با عمق کمتر رک را بر عهده دارند. توجه داشته باشید که سینی جدا کننده در 2 نوع ثابت و متحرک وجود دارد. برای پی بردن به اینکه کدام سینی مناسب است، باید از یک فرد متخصص کمک بگیرید.

سینی جدا کننده (شلف) رک

بلنک پنل – بلانک پنل (Blank Panel)

جهت افزایش امنیت رک دوربین مداربسته و جلوگیری از دسترسی به تجهیزات و قطعات حساس، از بلنک پنل ها در جلوی رک استفاده میکنیم. بلانک پنل، قطعه ای فلزی است که به آن یونیت پوشاننده یا پنل پر کننده نیز میگوییم. عموما پنل پر کننده در 2 رنگ مشکی و طوسی همچنین در ابعاد مختلف (1، 2، 3 و 4 یونیت) تولید و روانه ی بازار شده اند.

بلانک پنل رک

لایت پنل (Light Panel)

برای اینکه فضای داخل رک تاریک نباشد و بتوانیم نصب دوربین مداربسته و اتصالات را با دقت بیشتری انجام دهیم، از لایت پنل استفاده میکنیم. لایت پنل یک لامپ ال ای دی است که در قسمت بالایی محفظه نصب میشود تا فضای داخل رک را روشن کند. توجه داشته باشید که لایت پنل، معمولا یک یونیت از رک را اشغال میکند. لایت پنل ها همچنین دارای کلید روشن و خاموش (On و Off) جهت سهولت در استفاده هستند. لایت پنل هایی که به تازگی به بازار عرضه شده اند، سبک بوده و میتوانند در هر قسمتی از رک نصب شوند.

 

لایت پنل رک

فن (Fan)

فن ها جهت خنک کردن فضای داخل رک و تهویه استفاده میشوند و عموما در سقف یا کف رک قرار میگیرند. تجهیزات با وات های بالا، حین کار کردن از خود گرما تولید میکنند و فضای داخل رک را گرم میکنند. این گرما ممکن است عملکرد اجزای داخل رک را مختل کند. به همین دلیل استفاده از فن خنک کننده بسیار حیاتی است.

فن خنک کننده رک

پاور ماژول (Power Module)

پاور ماژول ها در رک، همان چند راهی های برق هستند که دارای چندین پریز هستند و برق اجزای داخلی را فراهم میکنند. آداپتور ها، دستگاه ضبط DVR یا NVR، فن ها، سوئیچینگ ها و تقریبا همه ی قطعات داخل رک ها نیاز به برق دارند. پاور ماژول برق مورد نیاز تمام این قطعات را تامین میکند.

پاور ماژول رک

انواع رک دوربین مداربسته

از آنجایی که رک دوربین مداربسته باید برای محیط مورد استفاده‌ی شما بهینه باشد، به همین دلیل رک ها در 2 نوع با شکل ظاهری متفاوت همچنین با ابعاد متفاوت تولید شده اند. ضمنا قطعات درون رک، به کمک پیچ و مهره های گالوانیزه نصب میشوند چراکه به مرور زمان، شکل خود را حفظ میکنند. در ادامه به شما انواع رک بر اساس ابعاد و بر اساس شکل ظاهری را معرفی میکنیم.

انواع رک بر اساس شکل ظاهری

 • رک دیواری: رک های دیواری مناسب برای نصب تجهیزات با ابعاد موچک و جهت نصب بر روی دیوار است. رک دیواری عموما دارای ارتفاع 6، 7، 9 و 12 یونیت است. برخی مدل های رک دیواری، قابلیت چرخش 180 درجه کامل دارند به طوریکه میتوان به پشت آن ها نیز دسترسی داشت. برخی مدل های دیگر رک دیواری نیز از ناحیه کناری باز هستند و امکان دسترسی از بغل به درون این مدل رک ها وجود دارد.
 • رک ایستاده: رک های ایستاده، مناسب جهت قرارگیری روی زمین هستند. عمق رک ایستاده نسبت به رک دیواری بیشتر است. رک ایستاده در ارتفاع های 40،36،28،21،16 و 44 یونیت و با عمق 88،60 و 100 یونیت تولید شده است. رک های ایستاده تجهیزاتی مانند یو پی اس، سرور، سوئیچ و سایر موارد را در خود جای میدهند. یک قسمت برای عبور کابل در بالا و پایین محفظه رک ایستاده تعبیه شده است و از هر 4 جهت آن میتوانیم به تجهیزات داخل دسترسی داشته باشیم. 

نکته قابل توجه این است که رک های ایستاده عموما 1 فن را دارا هستند، اما میتوانیم تا 4 عدد فن هم روی آن ها نصب کنیم. همچنین بهتر است کابل ها را از طریق لوله فلکسی به داخل رک منتقل کنیم تا نصب اصولی تر و با دوام تری داشته باشیم.

انواع رک بر اساس ابعاد

رک ها را بر اساس ابعاد نیز میتوانیم دسته بندی کنیم. در لیست زیر، رایج ترین رک های موجود در بازار را برای شما ذکر کرده ایم. باید بر اساس سیستم مداربسته خود و تعداد کانال ها، رک با ابعاد مناسب را انتخاب کنید. از آنجایی که خرید رک امری تخصصی است، به شما پیشنهاد میکنیم پیش از خرید از مشاوره ی رایگان تک پلاس استفاده کنید.

 • رک 4 یونیت (Rack 4 units)
 • رک 6 یونیت (Rack 6 units)
 • رک 7 یونیت (Rack 7 units)
 • رک 9 یونیت (Rack 9 units) 

ویژگی بهترین رک برای دوربین مداربسته

از آنجایی که برند های متفاوتی از رک دوربین مداربسته در بازار وجود دارند، نیاز است تا ویژگی های رک خوب را بشناسید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب کنید. موارد زیر از ویژگی های بهترین رک برای دوربین مداربسته میباشد.

 1. درب غیر شیشه ای : همان طور که پیش تر اشاره کردیم، رک با درب فریم دار گزینه بهتری است. همچنین ترجیحا جنس درب را از جنس تلق انتخاب کنید نه از جنس شیشه. چرا که احتمال شکستگی در درب شیشه ای چندین برابر این احتمال در درب های فریم دار تلقی است.
 2. ابعاد مناسب : پیش از اینکه اقدام به خرید رک دوربین مداربسته کنید، به خوبی سیستم مداربسته خود را شناسایی کنید و از یک فرد با تجربه کمک بگیرید. در صورتیکه رک با ابعاد مناسب خریداری نکنید، ممکن است نتوانید تمام تجهیزات را داخل آن جای دهید. 
 3. ورودی و خروجی : هنگام خرید رک دوربین مداربسته، دقت کنید که ورودی و خروجی برای انواع کابل ها در قسمت بالا و پایین رک تعبیه شده باشد.
 4. جنس مرغوب : بدنه، پیچ ها، پنل ها و سایر قطعات باید از متریال درجه یک ساخته شده باشند. یعنی از ضخامت و استحکام کافی برخوردار باشند تا مجبور نباشید بعد از مدت کوتاهی آن ها را تعویض کنید.
 5. فن : برخی رک ها در بازار، فاقد فن هستند و شما مجبور هستید به طریقی فن را روی آن نصب کنید. پیشنهاد ما این است که آن مدل از رک را خریداری کنید که به صورت پیشفرض روی آن فن قرار داشته باشد.
 6. قفل درب : نیاز است تا درب رک قفل داشته باشد. البته این ویژگی تقریبا در همه‌ی رک ها وجود دارد ولی ممکن است با این مورد عجیب در بازار رو به رو شوید. 

فروش رک دوربین مداربسته | خرید رک دوربین مداربسته

تک پلاس یکی از مراکز معتبر در زمینه فروش رک دوربین مداربسته است. اگر قصد خرید رک دوربین مداربسته دارید، ما به شما تک پلاس را پیشنهاد میکنیم. ضمنا میتوانید از مشاوره رایگان کارشناسان فروش تک پلاس استفاده کنید.

ویژگی رک دوربین مداربسته تک پلاس

کیفیت و دوام بالا

رک دوربین مداربسته تک پلاس، وارداتی بوده و با کیفیت خیره کننده ای به بازار عرضه شده است.

قیمت مناسب

قیمت های تک پلاس بسیار رقابتی بوده و به شما قول میدهیم که بهترین بازخورد را نسبت به هزینه دریافت کنید.

پشتیبانی فروش

پشتیبانی و خدمات پس از فروش مجموعه تک پلاس همواره ادامه دارد، پس به ما اعتماد کنید.

مکان مناسب برای نصب رک دوربین مداربسته

نکته مهمی که پس از خرید رک مناسب دوربین مداربسته باید به آن توجه کنید، محل نصب است. از آنجایی که قطعات گران قیمتی مانند دستگاه ضبط تصویر، هارد و سایر قطعات داخل رک قرار میگیرند باید در یک محیط امن قرار گیرد. ضمن اینکه اگر در محیط آشکار باشد سارق میتواند دستگاه ضبط را نیز به سرقت ببرد و شما به هیچ فیلم ثبت شده ای دسترسی ندارید. چرا که تمام فیلم های ثبت شده روی هارد تعبیه شده داخل دستگاه ضبط (DVR یا NVR) ذخیره میشوند. پس در صورت سرقت احتمالی دستگاه ضبط، عملا نصب دوربین مداربسته بی فایده بوده.

به فرض اگر بخواهیم پارکنیگ ساختمان را به دوربین مداربسته مجهز کنیم، خنده دار ترین کار این است که رک را نیز داخل پارکینگ قرار دهیم چرا که به راحتی قابل سرقت است. مکان مناسب برای قرار دادن این رک نیز میتواند اتاقک آسانسور پشت بام یا انبار یکی از ساکنین باشد. 

چه تجهیزاتی داخل رک قرار میگیرند؟ – تجهیزات داخل رک

تجهیزات متعددی داخل رک دوربین مداربسته قرار میگیرند. سعی کردیم لیست جامعی از تمام قطعات و تجهیزاتی که داخل رک قرار دارند برای شما تهیه کنیم و کاربرد هرکدام را به اختصار توضیح دهیم. برخی از این قطعات متلق به خود رک و برخی دیگر تجهیزات سیستم مداربسته هستند. البته وجود تمام این تجهیزات الزامی نیست و ممکن است سیستم مداربسته شما برخی از این قطعات را نداشته باشد.

 • طبقه ثابت رک : طبقه ای است که تجهیزات داخل رک را در خود نگهداری میکند. طبقه ثابت رک در 3 نوع 1 یونیت، 2 یونیت و تخت ثابت موجود هستند.
 • طبقه متحرک رک : یک طبقه ی کشویی داخل رک است که لوازم جانبی مانند ماوس و کیبورد را نگهداری میکند. از آنجایی که طبقه متحرک کشویی است، در صورت عدم نیاز میتوانید آن را جمع کنید. طبقه های متحرک در اندازه های 60 سانتی متری، 80 سانتی متری و 100 سانتی متری موجود هستند.
 • فریم مانیتور : این فریم جهت هماهنگ سازی مانیتور با دیگر تجهیزات داخل رک است و روی آداپتور های جلوی رک متصل و نصب میشود. فریم مانیتور های 14 اینچی، 15 اینچی و 17 اینچی قابل تهیه اند.
 • حرارت سنج دیجیتالی : از آنجایی که بالا بودن حرارت داخل محفظه رک میتواند منجر به آسیب دیدگی دستگاه ها شود، وجود حرارت سنج دیجیتالی الزامی است. در صورت بالا رفتن دما و زیاد شدن حرارت از مقدار استاندارد تنظیم شده، حرارت سنج دیجیتالی فن هارا به کار می اندازد تا دمای داخل رک را کاهش دهد و خنک کند. توجه داشته باشید که حرارت سنج دیجیتالی در قسمت بالایی رک نصب میشود.
 • ترمینال پاور : این کابل فرایند توزیع برق داخل رک را انجام میدهد و انرژی مورد نیاز قطعات داخل رک را تامین میکند. گفتنی است تنها کابل که از رک خارج میشود، همین کابل ترمینال پاور است.
 • بلانک پنل : همانطور که توضیح داده شد، بلانک پنل جهت افزایش ایمنی رک استفاده میشود و یک صفحه محافظتی است که از دسترسی آسان به تجهیزات حساس داخل پنل جلوگیری میکند.
 • قفل ریتال : قفل های مخصوص و با کیفیتی هستند که بسیار محکم تر از  قفل های شیشه ای هستند و عملکرد بهتری دارند. اگر تصمیم دارید از این قفل ها استفاده کنید، باید شیشه رک را به شکل خاصی برش دهید.
 • پیچ و مهره : برای اتصال رک مونت ها و برخی تجهیزات به داخل رک، نیازمند واشر، پیچ و مهره هایی آبکاری شده و گالوانیزه هستیم. حتما از پیچ و مهره های مرغوب استفاده کنید.
 • چرخ رک : معمولا رک های ایستاده دارای چرخ هستند که به منظور جا به جایی مورد استفاده قرار میگیرند.
 • لایت پنل : همانطور که توضیح داده شد، لایت پنل برای ایجاد روشنایی داخل رک است.
 • نگهدارنده کابل : جهت ساپورت و نظم بخشیدن به کابل ها استفاده میشود و معمولا از جنس ABS است.

اگر اطلاعات بیشتری میخواهید، به مقاله ” رک ویکی پدیا ” مراجعه کنید.

سوالات متداول

رک برای دوربین مداربسته الزامی نیست. اما از آنجایی که طول عمر دستگاه های شما را افزایش میدهد و موجب افزایش نسبی امنیت میشود، نصب سیستم مداربسته شما را اصولی تر و مرتب تر میکند.

رک برای دوربین مداربسته، در ابعاد مختلف (4 یونیت، 6 یونیت، 7 یونیت و 9 یونیت) همچنین طرح های مختلف(ایستاده یا دیواری) در بازار قابل خرید هستند. جهت انتخاب رک مناسب دوربین مداربسته باید با متخصص مشورت کنید. میتوانید از مشاوره ی رایگان تک پلاس استفاده کنید.

تلفن تماس دفتر مرکزی : 66411737 – 021

تماس با مدیر داخلی : 09125461972

انواع رک دوربین مداربسته بر اساس شکل ظاهری :

 • رک ایستاده
 • رک دیواری

انواع رک دوربین مداربسته بر اساس ابعاد :

 • رک 4 یونیت (Rack 4 units)
 • رک 6 یونیت (Rack 6 units)
 • رک 7 یونیت (Rack 7 units)
 • رک 9 یونیت (Rack 9 units) 

قیمت به روز رک دوربین مداربسته را میتوانید از فروشگاه تک پلاس مشاهده کنید. همچنین امکان خرید آنلاین، حضوری و تلفنی این محصول وجود دارد. برای خرید کم باکس، روی لینک زیر کلیک کنید.

فروش رک دوربین مداربسته تک پلاس

پشتیبانی و تماس با ما

آدرس : تهران، میدان حسن آباد، خیابان امام خمینی، بعد از شیخ هادی، پلاک 196، زنگ 3

تلفن تماس دفتر مرکزی : 66729950 – 021

تماس با مدیر داخلی : 09125702099